اخبار معاونت

دکتر تجریشی:مطالعات مختلفی در خصوص انتقال آب به دریاچه ارومیه چه در داخل حوضه و چه در خارج از حوضه انجام شده، اما هیچ‌کدام عملیاتی نشده است ایران آنلاین،دکترمسعود تجریشی درباره احتمال انتقال آب از دریاچه وان در ترکیه به دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر برنامه عملیاتی برای این کار وجود ندارد و صرفا در حد یک ایده است.

وی ادامه داد: مطالعات مختلفی در خصوص انتقال آب به دریاچه ارومیه چه در داخل حوضه و چه در خارج از حوضه انجام شده، اما هیچ‌کدام عملیاتی نشده است و برنامه ما برای احیای دریاچه ارومیه در حال حاضر صرفه‌جویی آب در داخل حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه مطالعات انتقال آب از ترکیه به دریاچه ارومیه هنوز به اتمام نرسیده، تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل بالا آمدن سطح تراز دریاچه وان زیست ماهی‌های موجود در این دریاچه با مشکل مواجه شده است و از همین‌رو کشور ترکیه غیرمستقیم به موضوع انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه تمایل دارد، البته ما تمایلی به انتقال آب از وان به ارومیه نداریم.

تجریشی با بیان اینکه مطالعات وزارت نیرو در زمینه انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه به اتمام رسیده، تصریح کرد: ستاد احیا حدود سه سال پیش با انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه به دلیل مسائل زیست محیطی مخالفت کرد. در حال حاضر نیز جمع‌بندی مطالعات وزارت نیرو همان نظری است که سه سال پیش ستاد احیا در خصوص انتقال آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه اعلام کرده بود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس گفت: وزارت نیرو مجوز احداث آب‌شیرین‌کن در برخی مناطق خلیج فارس را نداده است، اما از آنجا که دریای عمان به دریای آزاد متصل است و عمق زیادی دارد در برنامه‌های انتقال آب وزارت نیرو قرار دارد. ما نیز در حال بررسی موارد زیست محیطی این منطقه هستیم تا بتوانیم آب را به فلات مرکزی ایران منتقل کنیم.
بيشتر