اخبار
ایجاد 29 ایستگاه پایش آنلاین رودخانه‌ها
مدیر کل دفتر پایش سازمان محیط‌زیست از تهیه 29 ایستگاه پایش آنلاین رودخانه‌های کشور خبر داد.
 
شینا انصاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در خصوص نظارت بر سلامت آب‌های بهره‌برداری از سدها گفت: آب‌های سطحی و رودخانه‌هایی که از نظر اکولوژیکی زیستگاه‌های حساسی هستند به ویژه در مناطقی که دارای ایستگاه پایش آنلاین هستند روزانه پایش می‌شوند.
 
وی با بیان این که در حال حاضر برای پایش لحظه ای و برخط رودخانه ها تجهیزاتی تهیه کرده‌ایم، افزود: پارامترهای فیزیکی و شیمیایی مانند PH ،کدورت، اکسیژن محلول و هدایت الکتریکی معیارهای پایش سلامتی آب‌ است.
 
انصاری ادامه داد: قبل از این حدود 14 ایستگاه پایش آنلاین برای رودخانه‌های کل کشور داشتیم اما امسال29 ایستگاه جدید تهیه کردیم که در 16 استان‌ کشور نصب خواهد شد.
 
مدیر کل دفتر پایش سازمان محیط‌زیست با بیان اینکه درصورتی که در رودخانه‌ها آلودگی گزارش شود به صورت موردی آن رودخانه را بررسی می‌کنیم گفت: در اینگونه مواقع دفتر پایش علاوه بر پارامترهای معمول، رودخانه را از حیث فلزات سنگین و هیدروکربن های نفتی و سموم بررسی می کند.
 
انصاری در رابطه با سلامت آب‌های زیرزمینی نیز اظهار کرد: در خصوص آبهای زیرزمینی دفتر آب و خاک سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های مدیریتی آن را انجام می‌دهد و اگر واحد صنعتی آلودگی خاصی ایجاد کند ما از خروجی‌های آن به منابع پذیرنده نمونه‌برداری می‌کنیم.
بيشتر